Lorem ipsum
Class aptent taciti sociosqu ad litora
Головна » Статті » Соціально-психологічна служба » Поради для батьків

Рекомендації

Агресивна дитина: що робити?

Чому наша дитина така агресивна? – Напевно, це найпопулярніше питання у батьків до дитячих психологів. Але, починаючи розбиратися в деталях, стає зрозумілим, що багато дорослих дуже по-різному трактують агресивність дітей і вже тим більше мотивацію до цього. А вся справа в тому, що розвиток малюка передбачає і такі аспекти, як розуміння себе і прояв негативних емоцій. Так що ж робити?

Треба щось робити

Дитина часто б’ється з однолітками, лається, може вдарити маму чи бабусю, поламати свої іграшки або образити домашню тварину? Так, це прояв агресії, але ніяк не її причина. Найчастіше, прояв злості до навколишнього світу не ознака ненормальності, а реакція на якусь неприємну ситуацію.

Малюк ще не знає, як реагувати на те, що його засмучує або лякає, звідси і проявляється агресія. Пам’ятаєш приказку: “Найкращий захист – напад” – діти її використовують буквально аж до повноліття. І це нормально, так як це один із проявів захисних реакцій організму. Батькам важливо вчасно зрозуміти, на що їх чадо так реагує і усунути проблему. В іншому випадку, вони ризикують закріпити таку модель поведінки на довгі роки, і навіть будучи дорослим, їх дитина не зможе “піти” від своєї агресії.

Не варто забувати і про те, що в 3, 7 і 13 років діти зазнають так звану “вікову” кризу становлення, тому в ці роки вони особливо агресивні. Але з часом пристрасті вщухають, і все повертається до звичного спілкування.

Ще однією проблемою може стати невиправдана агресивність дитини в дитсадку чи школі, при повному спокої в домашніх умовах. Тут причиною може стати, повне придушення негативних емоцій в домашньому середовищі. При мамі чи татові сердитися не можна? Але ж кудись своє роздратування і обурення потрібно дівати, от і відповідь. Хочеш, щоб у твого малюка була нормальна психіка – давай йому можливість “розрядитися” час від часу.

Найбільш часто спалахи агресії у дітей провокують такі фактори:

 • Постійні конфлікти в сім’ї, сварки і скандали між матір’ю і батьком;
 • Нерозуміння і байдужість з боку батьків;
 • Агресивна поведінка членів сім’ї по відношенню один до одного;
 • Обожнювання і неймовірно сильна прихильність сина або доньки до одного з батьків. У цьому випадку спалаху злості будуть спрямовані у бік другого з них;
 • Занадто високі вимоги, які пред’являють мама і тато по відношенню до свого чаду;
 • Ситуація, при якій батьки ніколи не питають поради у свого старшого сина і всіляко захищають його від прийняття рішень з будь-яких питань;
 • Протилежні вимоги до сина або дочки з боку матері і батька;
 • Занижена самооцінка хлопчика або дівчинки;
 • Надмірно висока ступінь збудливості, пов’язана з неправильною роботою нервової системи.

Типи агресивних дітей

1. СХИЛЬНІ ДО ФІЗИЧНОЇ АГРЕСІЇ

Діти активні, люблять ризик, прагнуть загального визнання. Мають організаторські здібності. Бувають лідерами у колективі. Однак у них відсутній самоконтроль, вони імпульсивні, для них не існує моральних обмежень. Їх помітно, бо в них відкрита агресія.

2. СХИЛЬНІ ДО ВЕРБАЛЬНОЇ АГРЕСІЇ

Діти «закриті» для оточуючих. Точно влучають у ціль – у найболючіше місце. Від них страждають ті, хто має фізичні вади, слабке здоров`я, а також боязкі, сором`язливі, невпевнені у собі діти. Ці діти психологічно неврівноважені, тривожні.

3. СХИЛЬНІ ДО ПРОЯВУ НЕПРЯМОЇ АГРЕСІЇ

Надмірно імпульсивні діти. них примітивні потяги, вони прагнуть негайного задоволення своїх бажань. Болісно реагують на критику. Це агресія «нишком», за принципом «звести на сварку, бійку і подивитися, що буде».

4. ДІТИ – НЕГАТИВІСТИ

Властивий підліткам. Сприймають критику як особисту образу, але в той час обмірковують кожний крок, щоб відповісти гостріше і крутіше, вважають жалість і співчуття долею слабаків.

5. СХИЛЬНІ ДО РОЗДРАТУВАННЯ

Мають такі риси характеру як запальність, грубість, демонструють своє невдоволення.

Типи агресії і способи побудови стосунків

Рекомендації для батьків агресивної дитини будь-якого віку

У більшості випадків спалахи гніву й інші прояви агресивної поведінки проходять з віком. Дитина поступово навчається контролювати свої емоції і починає розуміти, що досягти бажаного можна іншими способами. Але що ж робити батькам, у яких зростає нервова і агресивна дитина, якщо з кожним днем вона стає тільки зліша?

У цьому випадку мамам і татам таких дітей можуть допомогти наступні рекомендації:

 • В першу чергу, проаналізуйте власну поведінку. Пам’ятайте, діти в будь-якому віці копіюють своїх батьків;
 • Обмежте перегляд телевізора і ретельно вибирайте передачі та фільми, які може дивитися ваше чадо. Не допускайте, щоб ваш син або донька бачив трилери, фільми жахів або будь-які сцени насильства;
 • Незважаючи на зайнятість, завжди знаходьте час на гру і розмову як з дитиною, так і з підлітком;
 • Намагайтеся робити якомога менше зауважень. Нервова і агресивна дитина не сприймає критику. Набагато краще спокійно пояснити, що б змінилося, якби він зробив певну дію по-іншому;
 • Терпляче поясніть своєму чаду, чому потрібно вести себе по-доброму;
 • Тримайте себе в руках.

У будь-якому випадку емоційне становлення і розвиток дитини не проходить без прояву злості, обурення і агресії, і в цьому немає нічого страшного. Гнів – це цілком нормально, інша справа, що саме в обов’язки батьків входить навчити дитину керувати своїми поривами, знаходити альтернативу і виробляти стриманість.

Якщо ж навіть при дотриманні всіх вищезазначених рекомендацій ви не можете впоратися зі своєю дитиною, зверніться до фахівця.

Категорія: Поради для батьків | Додав: Галочка (14.12.2018)
Переглядів: 186 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar